Addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér!
Nem is! Sokkal tovább, ugyanis nincs is jobb, mint amikor kibújik a kezed és a lábad a takaró alól. Egy jó nagy reggeli nyújtózkodás! Arról nem is beszélve, hogy milyen egészséges! Felébredsz, kinyújtod karjaidat, lábaidat, megnyújtóztatod izmaidat, és indulhat a nap. Beindítod a keringésedet, felébreszted a testedet!
Nekem ez nagyon jól esik. Először az ágyban nyújtózkodva, majd felkelve megnyújtózom, nagy levegőt veszek, karjaim a magasba emelem, és csak nyújtózom fölfelé, mintha el akarnám érni a napot!
Van egy kedvenc gyakorlatom, amit napközben sokszor szoktam alkalmazni, amikor azt érzem, hogy beállt a tartásom. Csináld utánam. Fűzd össze az ujjaidat a hátad mögött. Fordítsd ki a tenyered, nyújtsd ki a karod, a könyököd feszítsd át és távolítsd el a hátad síkjából, told lefelé, és forgasd hátra a vállad, zárd össze a lapockádat, és nyisd ki a mellkasod. Például egyszer megcsináltam ezt a gyakorlatot, és olyan hangot hallottam, mintha kiroppant volna a szegycsontomnál valami, szinte megkönnyebbült a mellkasom.
Én nagyon sokszor érzem magamon, hogy nem figyelek a tartásomra, előre esik a vállam, elernyed a hátam, elhagyom magam. Például ilyen helyzetek az autóvezetés, a számítógép előtt ülés, a vasalás, az olvasás. Sok-sok kényszertartás van az életemben. El szoktam gondolkodni azon, hogy én még csak-csak figyelek a testemre, de mi van azokkal az embertársaimmal, akik egyáltalán nem figyelnek magukra, a testük jelzéseire! Valószínű sok-sok fájdalmas testérzet. ☹
Amikor inaktív a hát és a felsőtest, akkor a test belefeledkezik ebbe az inaktív helyzetbe és kényelmetlen kényszertartásokra kényszerül. Micsoda alliteráció! Kényelmetlen Kényszertartásokra Kényszerül. ☺
A kényelmetlen kényszertartások után, ha nincs mozgásinger, sok fájdalom, mozgáskorlátozottság léphet fel, és belső szervi működészavarok jelentkezhetnek, amelyek csak később mutatkoznak meg, de lappanganak. Először csak a fizikai fájdalmak, aztán később elhízás, cukorbetegség, keringési problémák, stb…
Mit okoz az inaktivitás?
Az inaktivitás anyagcsere-változások egész sorát idézi elő. A nem használt izmok például nem csak visszafejlődnek, hanem az izomrostok aránya eltolódik a lassú típusú, zsírt égető rostok felől a gyors típusú izomrostok felé, amelyek a glükózt használják energiaforrásként. A vérben glükóz halmozódik fel annak ellenére, hogy a szervezet termeli a cukor lebontásához szükséges inzulint. A kevés munkához szénhidrátokat felhasználó izomzatban így felhalmozódnak az elégetetlen lipidek. A vér nagyon zsírossá válik. A zsíros vérben gyorsabban rakódnak le különböző plakkok, amely az érszűkület melegágya. Illetve a lerakódást a lassú keringés is támogatja. Például ez magyarázza azt, hogy miért jár együtt az mozgásszegény életmód a szívbetegségekkel.
Az inaktív élet során, már nagyon egyszerű hirtelen mozgástól, vagy a kényszertartástól, izomgörcsök alakulhatnak ki, a lusta izmok húzódásra hajlamosak lesznek és egyéb fizikai tünet jelentkezhet.
Hogyan lehet ezen változtatni?
-
Eldöntöm, hogy mozogni fogok.
-
Ha választani lehet, hogy autóval, vagy gyalog megyek, akkor gyalog megyek.
-
Reggel kicsit átmozgatom a testem.
-
Nyújtózkodom sokat a nap folyamán.
-
Ha ülő munkát végzek, akkor legalább óránként sétálok egyet.
-
Vezetés közben megnyújtóztatom a hátam, fejtetővel megnyújtózva kiegyenesítem a nyakam.
-
A boltban, postán sorban álláskor, vagy bármilyen várakozás során, kiegyenesítem a hátam és megmozgatom a testem.
-
Izomfeszítéseket végzek. pl: megmozgatom a lábujjaimat a cipőben, a kézujjaimat kifeszítem és ellazítom.
-
Erőteljes megkönnyebbüléssel kifújom a levegőt és elengedem a feszültségeim.
Átvitt értelemben addig nyújtózkodom ameddig a takaróm ér!
Fizikai értelemben pedig sokkal tovább! ☺